با ثبت‌نام در سایت و ارتقاء حساب می‌تونید به تمام فایل‌ها دسترسی داشته باشید و در هر زمان آپدیت های اونها رو رایگان دریافت کنید.

همین امروز ثبت نام کن
بیست‌تمزمقالات آموزشیمقالات آموزشی وردپرسرفع مشکل خطای اتصال به دیتابیس وردپرس

رفع مشکل خطای اتصال به دیتابیس وردپرس

احتمالا تا به‌حال هنگام گشت و گذار در سطح وب و اینترنت، چندین بار با خطای اتصال به دیتابیس وردپرس یا Establishing a Database Connection برخورد داشته‌اید. این خطا از آن دسته خطاهایی‌ست که می‌تواند به دلایل زیادی ایجاد شود. اگر در وردپرس مبتدی و تازه‌کار باشید، این خطا ممکن است شما را خسته و عصبانی کند مخصوصا زمانی که بدون هیچ تغییر خاصی و به خودی خود رخ می‌دهد. چندی پیش این خطا در سایت وردپرس یکی از مشتریان ما ایجاد شد و مشتری از ما درخواست رفع خطا را کرد. تشخیص علت و رفع این خطا حدود ۲۰ دقیقه برای ما زمان برد. هنگامی که به دنبال تحقیق و جستجو در اینترنت برای پیدا کردن ریشه‌های این خطا بودیم، متوجه این نکته شدیم که هیچ مقاله‌ی مناسب و جامعی در رابطه با رفع مشکل خطای اتصال به دیتابیس در وردپرس در اینترنت به زبان فارسی وجود ندارد. بنابر این تصمیم گرفتیم این مقاله را در بیست‌تمز بنویسیم تا تمام کاربران‌مان به آن دسترسی داشته باشند و در هنگام بروز مشکل بتوانند به آن مراجه کنند. در این مقاله چندین راه‌حل برای حل مشکل خطای اتصال دیتابیس وردپرس خواهیم گفت.

همیشه پیش از ایجاد تغییرات مرتبط با دیتا‌بیس، حتما از آن نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید.

چرا خطای اتصال به دیتابیس وردپرس را دریافت می‌کنیم؟

به صورت کوتاه اگر بخواهیم بگوییم، باید بگوییم که شما این خطا را دریافت می‌کنید چون وردپرس قادر به ایجاد اتصال به پایگاه‌داده نیست. حال دلیل اینکه چرا وردپرس نمی‌تواند به پایگاه‌داده اتصال ایجاد کند می‌تواند متفاوت باشد. شاید اعتبارنامه‌ی ورود به پایگاه‌داده‌ی شما اشتباه است و یا تغییری در آن ایجاد شده است. و یا اینکه سرور پایگاه‌داده در دسترس نباشد. دلیل دیگری که ممکن است این خطا از آن ناشی شده باشد خراب بودن پایگاه‌داده است. طبق تجربه‌ای که ما داشته‌ایم باید بگوییم اکثر اوقات این مشکل به دلیل خطای سرور اتفاق می‌افتد اما همچنان ممکن است عوامل دیگری هم باعث ایجاد این خطا شوند. در ادامه به بررسی نحوه‌ی عیب‌یابی این خطا خواهیم پرداخت.

مشکل در /wp-admin/ هم وجود دارد؟

اولین کار بررسی این موضوع است که این خطا در بخش مدیریت هم وجود دارد یا تنها در بخش جلویی سایت روئیت می‌شود. اگر پیام خطای اتصال به دیتابیس وردپرس در هردو بخش وجود داشت به مرحله‌ی بعد آموزش بروید و اگر خطای دیگری مانند «یک یا چند جدول پایگاه‌داده در دسترس نیستند» در بخش wp-admin مشاهده کردید ممکن است پایگاه‌داده نیاز به تعمیر داشته باشد و باید اقدام به تعمیر آن کنید.

خط زیر را در فایل wp-config دقیقا پیش از خط “That’s all, stop editing! Happy blogging” وارد کنید.

پس از وارد کردن کد در فایل wp-config و ذخیره‌سازی، به آدرس زیر بروید و مراحل تعمیر دیتابیس را تکمیل کنید.

http://www.website.com/wp-admin/maint/repair.php

بررسی فایل wp-config.php

فایل wp-config.php احتمالا مهم‌ترین فایل مربوط به وردپرس است. در اینجا جزئیات اتصال به پایگاه‌داده‌ی وردپرس ذخیره می‌شود. درصورتی که نام‌کاربری یا رمزعبور دیتابیس  را تغییر داده‌اید باید آن‌را در این فایل هم تغییر دهید. اولین چیزی که نیاز دارید این است که مطمئن شوید همه‌چیز در فایل wp-config.php درست و با اطلاعات دیتابیس شما یکسان است.

در اکثر میزبان‌ها، DB_HOST معمولا localhost است.

برخی افراد گزارش داده‌اند که آنها این مشکل را با جیگزین کردن آی‌پی آدرس به جای localhost حل کرده‌اند. اگر وردپرس را بر روی یک محیط محلی (local) اجرا کرده‌اید، ممکن است با این ترفند مشکل حل شود. کافیست خط مربوط بهDB_HOST به  صورت زیر باشد:

ممکن است این آی‌پی برای برخی سرویس‌های میزبانی متفاوت باشد.

اگر همه‌چیز در این فایل درست بود و مشکلی در این فایل نبود پس می‌توان گفت ایراد از سمت سرور است.

بررسی سرور میزبان MySQL

اغلب اوقات که این خطا رخ می‌دهد، وقتی است که سایت به یک‌باره با ترافیک شدیدی از کاربران مواجه می‌شود. در این هنگام سایت بسیار کند شده و برخی از کاربران هم ممکن است با خطا مواجه شوند. بنابراین بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که با ارائه‌دهنده‌ی خدمات میزبانی خود ارتباط برقرار کنید و از آنها بپرسید که آیا سرور MySQL به درستی کار می‌کند یا خیر.

اگر می‌خواهید اقدام به تست سرور MySQL خود نمایید چند راه پیش‌روی شما قرار داد. اگر می‌توانید سایت‌های دیگری که روی سرور شما میزبانی می‌شوند را تست کنید و ببینید آنها هم این مشکل را دارند یا نه. اگر آنها هم این خطا را دریافت می‌کنند، قطعا مشکلی با سرور MySQL وجود دارد. اگر نمی‌توانید سایت‌های دیگری که روی این سرور میزبانی شده‌اند را پیدا کنید می‌توانید به کنترل‌پنل سایت خود (سی‌پنل یا دایرکت ادمین یا…) بروید و وارد قسمت phpMyAdmin شوید. اگر توانستید به phpMyAdmin بدون مشکل وصل شوید آنگاه باید مطمئن شویم کاربر دیتابیس شما دسترسی کافی را دارد. یک فایل جدید به نام testconnection.php در محل نصب وردپرس ایجاد کنید و کد زیر را در آن قرار دهید:

یوزرنیم و پسورد دیتابیس وردپرس خود را به‌جای username و password وارد نمایید.

آدرس زیر را در مرورگر خود وارد کنید. (ادرس سایت‌تان را با website.com جایگزین کنید)

http://www.website.com/testconnection.php

در صورتی که پیغام «اتصال انجام شد» را دریافت کردید به این معنی‌ست که کاربر پایگاه‌داده‌ی شما دسترسی کافی را دارد. به فایل wp-config.php بازگردید و دوباره مطمئن شوید همه چیز در این فایل درست است. به اشتباهات تایپی هم دقت کنید.

اگر نتوانستید به phpMyAdmin متصل شوید پس ایرادی در سرور میزبان شما وجود دارد. البته این بدین معنا نیست که سرور MySQL شما از دسترس خارج است. شاید کاربری شما اجازه کافی برای دسترسی نداشته باشد. در مورد ما، سرور MySQL به‌خوبی در حال اجرا بود و تمام سایت‌های دیگر روی سرور هم به خوبی در حال اجرا بودند غیر از این سایت خاص مشتری ما. هنگامی که تلاش کردیم به phpMyAdmin برویم با خطای Access denied مواجه شدیم.

با خدمات‌دهنده‌ی میزبان سرور فوق تماس گرفتیم و آنها با یک بررسی کوچک مشکل را پیدا کردند. مشکل در مجوز دسترسی کاربر بود و بدون اینکه متوجه شویم ریست شده بود. مطمئن نبودیم این اتفاق چطور رخ داده بود اما ظاهرا دلیل بروز خطا این مسئله بود. پشتیبانی هاست مجددا دسترسی ها را بازیابی کردند و دوباره سایت آنلاین شد. بنابراین اگر در هنگام اتصال به phpMyAdmin یا testconnection.php با خطای access denied مواجه شدید با میزبان سایت خود تماس بگیرید تا ایراد را برطرف کنند.

آموزش رفع مشکل خطای اتصال به دیتابیس وردپرس در اینجا به پایان رسید. در صورت تمایل می‌توانید از آموزش‌های رفع خطای ۵۰۲ در وردپرس و حل ایراد خطای ۴۰۴ نوشته‌های وردپرس هم دیدن نمایید. امیدواریم این مقاله به شما در رفع مشکل‌تان کمک کرده باشد. موفق و پیروز باشید.