با ثبت‌نام در سایت و ارتقاء حساب می‌تونید به تمام فایل‌ها دسترسی داشته باشید و در هر زمان آپدیت های اونها رو رایگان دریافت کنید.

همین امروز ثبت نام کن

حل مشکل صفحه سفید مرگ وردپرس

اگر جزو مدیران سایتی باشید که چندین سال است با وردپرس سروکار دارند، تا به حال دست‌کم یک بار با صفحه سفید وردپرس برخورد داشته‌اید. صفحه سفید مرگ هم به مانند خطای Bad Gateway در وردپرس یک خطای آزاردهنده است. در صورت بروز این خطا، شما به داشبورد مدیریت وردپرس‌تان نمی‌توانید دسترسی داشته باشید. از آنجایی که در اکثر موارد هیچ خطایی به شما نمایش داده نمی‌شود، پیدا کردن منشاء مشکل کمی سخت به‌نظر می‌رسد. بدترین حالت صفحه‌ی سفید مرگ وردپرس این است که گاهی تنها روی بخشی از سایت تاثر بگذارد. به عنوان مثال، ممکن است تنها در بخش داشبورد وردپرس با این صفحه روبه‌رو شوید و باقی بخش‌های سایت بدون مشکل کار کنند. در موارد دیگر ممکن است تنها در یک نوشته‌ی خاص این صفحه را مشاهده کنید در حالی که تمامی بخش‌های سایت بدون مشکل در دسترس هستند. در این مقاله با بررسی چند راه‌حل، اقدام به حل مشکل صفحه سفید مرگ وردپرس خواهیم کرد. همراه ما باشید.

مهم: حتما پیش از اعمال هر تغییری در وب‌سایت خود، به صورت کامل از وردپرس خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

دلیل مشاهده صفحه سفید وردپرس

بیشتر وقت‌ها هنگامی که یک صفحه سفید مرگ وردپرس را می‌بینید، به این معنی است که محدودیت حافظه وجود دارد و حافظه پر می‌شود. ممکن است یکی از افزونه‌های سایت وردپرسی که به درستی کار نمی‌کند شما باعث ایجاد این مشکل شده باشد. همچنین ممکن است قالب وردپرس شما به صورت استاندارد کدنویسی نشده باشد و باعث بروز این مشکل گردد. احتمال دیگری که می‌تواند وجود داشته باشد این است که مشکلی در رابطه با سرور میزبان سایت شما باشد. از آنجایی که این مشکل می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، نیاز به بررسی و عیب‌یابی دقیق دارد.

آیا این مشکل در سایت‌های دیگرتان هم اتفاق می‌افتد؟

اگر چند سایت روی یک میزبان دارید اولین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید صفحه سفید مرگ در تمام سایت‌ها وجود دارد یا تنها در یکی از دامنه‌هایتان این اتفاق می‌افتد. اگر این مشکل با تمام سایت‌های شما باشد مطمئنا ایراد را باید از سمت ارائه دهنده خدمات میزبانی وب خود پیگیری کنید. اما اگر این مسئله تنها در یکی از سایت‌های شما وجود دارد می‌توان ایراد را در افزونه‌ها یک قالب وردپرس پیدا کرد.

افزایش محدودیت حافظه

ممکن است که محدودیت حافظه شما پر شده باشد. می‌توانید اقدام به افزایش حافظه PHP در وردپرس نمایید.

غیرفعال کردن تمام افزونه‌ها

اگر افزایش محدودیت حافظه کمکی به شما در حل مشکل صفحه سفید مرگ وردپرس نکرد، و یا اگر محدودیت حافظه بالا مانند ۲۵۶M یا ۵۱۲M داشتید، آنگاه باید عیب‌یابی را شروع کنید. در تجربه‌ای که همیشه در عیب‌یابی این مسئله داشتیم، همیشه مشکل از یک افزونه یا یک قالب وردپرس خاص بوده است. به عنوان اولین قدم بیایید تمامی افزونه‌های وردپرس‌مان را غیرفعال کنیم. اگر نیاز به کمک در این زمینه دارید مقاله‌ی چگونه تمام افزونه‌های وردپرس را غیرفعال کنیم را بخوانید.

اگر غیرفعال کردن تمامی افزونه‌ها مشکل را حل کرد، افزونه‌ها را یکی یکی فعال کنید و چک کنید ببینید مشکل بعد از فعال‌سازی کدام افزونه مجددا بر‌می‌گردد.

قالب وردپرس را با قالب پیش‌فرض جایگزین کنید

اگر عیب‌یابی افزونه‌ها نتیجه‌ای نداد و همچنان مشکل صفحه سفید وردپرس پابرجا بود، باید برویم سراغ قالب‌ها. در اینجا می‌خواهیم یکی از قالب‌های پیش‌فرض وردپرس که از کار کردن و استاندارد بودن آن مطمئن هستیم را جایگزین قالب فعال فعلی کنیم. در این مثال ما قالب دوهزاروشانزده را انتخاب می‌کنیم. ابتدا از قالب فعلی‌تان یک بکاپ تهیه کنید سپس پوشه‌ی تمامی قالب‌ها غیر از قالب twentysixteen را حذف کنید. با انجام این کار وردپرس تنها قالب موجود را به عنوان قالب پیش‌فرض درنظر خواهد گرفت.

روش دیگر برای تغییر قالب، تغییر به صورت دستی است. در این روش باید نام قالب پیش‌فرض را در phpMyAdmin تغییر دهید. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر دارید مقاله‌ی تغییر قالب وردپرس به صورت دستی را مطالعه کنید.

اگر پس از تغییر قالب مشکل حل شد، باید به دنبال ریشه‌ی مشکل در قالب قبلی خود باشید. اگر به کدهای php تسلط دارید می‌توانید به عنوان اولین قدم نگاهی به فایل functions.php نگاهی بیندازید تا ببینید مشکل از آنجا نشات میگیرد یا نه. احتمالا ریشه‌ی مشکل در آنجا باشد و باید رفع شود.

سایر روش‌ها برای رفع مشکل صفحه سفید وردپرس

درصورتی که هیچ‌یک از روش‌هایی که در بالا توضیح داده شد موثر نبود، باید جدیدترین نسخه وردپرس ر دوباره نصب کنید. البته خیلی بعید است اما ممکن است فایلی در هسته‌ی وردپرس دچار اشکال شده باشد.

همچنین می‌توانید از تابع debug وردپرس استفاده کنید تا ببینید در اصل کدام خطا باعث ایجاد صفحه‌ی سفید می‌گردد. کد زیر را در فایل wp-config.php اضافه کنید.

در صورتی که این کد از قبل وجود داشت، مطمئن شوید WP_DEBUG در حالت true قرار داد.

پس از انجام این کار، صفحه‌ی سفید وردپرس خطاها و هشدارها و اعلان‌ها را هم به شما نمایش می‌دهد و می‌توانید راحت‌تر به دنبال رفع آنها باشید.

گاهی اوقات ممکن است به بک‌اند دسترسی داشته باشید اما بخش فرانت‌اند سایت صفحه‌ی مرگ را نشان دهد. این مشکل می‌تواند به دلیل فعال بودن افزونه‌ی ذخیره‌سازی کش باشد. مخزن کش را خالی کنید.

در آخر اگر صفحه‌ی سفید در یک نوشته‌ی خیلی طولانی وجود دارد باز هم باید مخزن کش را خالی کنید. ترفند دیگری که ما برای این کار پیدا کرده‌ایم، افزایش محدودیت recursion و backtrack است. می‌توانید کد زیر را در فایل wp-config.php وارد کنید. بر روی برخی سرورها هم نیاز است فایل PHP.INI را تغییر دهید که احتمالا بر روی هاست‌های اشتراکی چنین دسترسی نداشته باشید.

این مقاله‌ی آموزشی در اینجا به پایان رسید. می‌دانیم این خطا ممکن است بسار خسته‌کننده باشد و امیدواریم یکی از روش‌های پیشنهادی ما به شما در حل مشکل‌تان کمک کرده باشد. در صورتی که مشکلی هنوز وجود داشت و نیاز به کمک داشتید می‌توانید سوال خود را از ما بپرسید. در اسرع وقت پاسخگوی‌تان خواهیم بود. موفق و پیروز باشید.