با ثبت‌نام در سایت و ارتقاء حساب می‌تونید به تمام فایل‌ها دسترسی داشته باشید و در هر زمان آپدیت های اونها رو رایگان دریافت کنید.

همین امروز ثبت نام کن
بیست‌تمزمقالات آموزشیمقالات آموزشی وردپرسرفع مشکل عدم ارسال ایمیل در وردپرس

رفع مشکل عدم ارسال ایمیل در وردپرس

سلام به خوانندگان عزیز بیست‌تمز. به عنوان مدیر یک سایت وردپرسی یکی از چالش‌هایی که ممکن است با آن مواجه شوید نحوه رفع مشکل عدم ارسال ایمیل در وردپرس است. بسیاری از کاربران از ما می‌پرسند که چرا افزونه فرم تماس آنها ایمیل‌ها را ارسال نمی‌کند، و یا اینکه چرا اطلاعیه‌های وردپرس از طریق ایمیل برای آنها ارسال نمی‌شود. در این مقاله آموزشی به شما نشان خواهیم داد چگونه مشکل عدم ارسال ایمیل وردپرس را حل کنید. همراه ما باشید.

چرا ایمیل‌های وردپرس برای‌تان ارسال نمی‌شود؟

رایج‌ترین دلیل این امر این است که سرور میزبان سایت وردپرس شما برای استفاده از تابع mail()در پی‌اچ‌پی پیکربندی نشده است.

حتی اگر سرور شما اجازه استفاده از این تابع را دهد، بسیاری از ارائه‌دهندگان سرویس ایمیل از ابزارهای مختلفی برای کاهش اسپم استفاده می‌کنند. اغلب این ابزارها سعی می‌کنند که متوجه شوند که یک ایمیل واقعا از آدرس فرستنده ایمیل ارسال می‌شود یا خیر، که بیشتر سایت‌های وردپرسی در این آزمون شکست می‌خورند.

در چنین مواردی، هنگامی که یک ایمیل از سایت وردپرسی شما ارسال می‌شود حتی به پوشه اسپم مقصد هم نمی‌رود و به دست گیرنده نمی‌رسد. به همین دلیل است که ما معتقدیم وردپرس اصلا گزینه خوبی برای ارسال خبرنامه نیست.

باز هم به همین دلیل ما توصیه می‌کنیم از SMTP برای ارسال ایمیل‌ها در وردپرس استفاده کنید. SMPT مخفف (Simple Mail Transfer Protocol) یک استاندارد برای ارسال و انتقال ایمیل است. بر خلاف تابع mail در پی‌اچ‌پی، SMTP از احراز هویت مناسبی استفاده می‌کند که باعث می‌شود ایمیل‌های بیشتری با موفقیت به دست گیرنده برسد.

سرویس‌دهنگان زیادی برای خدمات SMTP وجود دارند. در این نوشته ما به معرفی سرویس جی‌میل Gmail می‌پردازیم.

ارسال ایمیل‌های وردپرس از طریق سرور SMTP جی‌میل

با استفاده از سرورهای SMTP سرویس محبوب جی‌میل می‌توانید ایمیل‌های وردپرس را ارسال کنید. برای استفاده از این سرویس می‌توانید از هر ایمیلی در جی‌میل برای ارسال ایمیل‌های خود استفاده کنید. با این حال اگر قصد ارسال تعداد بالایی ایمیل را دارید برای بالارفتن دریافت‌های موفق ایمیل بهتر است از Google Apps for Work استفاده کنید.

فرقی ندارد که از سرویس تجاری یا رایگان جی‌میل استفاده می‌کنید، دستورالعمل برای هردو یکی است.

ابتدا باید افزونه وردپرس WP Mail SMTP را نصب و فعال کنید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله آموزش نصب افزونه وردپرس را مطالعه بفرمایید.

بعد از فعال‌سازی افزونه برای تنظیم افزونه به بخش تنظیمات » ایمیل رفته سپس آدرس جی‌میل خود را در فیلد «ایمیل ارسال کننده» و نامی که می‌خواهید به عنوان نام فرستنده ایمیل نمایش داده شود را در قسمت «نام ارسال کننده» وارد کنید.

سپس پایین‌تر در قسمت «ارسال کننده ایمیل» بروید. دو روش برای استفاده از سرورهای جی‌میل برای ارسال ایمیل‌های وردپرس وجود دارد.

روش اول استفاده از API جی‌میل برای ارسال ایمیل است. این روش به دلیل امنیت و اطمینان بیشتر توصیه می‌شود. روش دوم استفاده از سرور SMTP حساب کاربری جی‌میل شما به صورت دستی است.

هردو روش را به شما توضیح خواهیم داد اما همانگونه که گفتیم توضیه ما استفاده از روش اول است.

راه‌اندازی جیمیل برای ارسال ایمیل‌های وردپرس با استفاده از پروتکل OAuth

ابتدا شما باید Gmail را در قسمت «ارسال کننده ایمیل» انتخاب کنید. تیک گزینه مسیر بازگشت را فعال کنید. در صورت فعال نبودن این گزینه پیام‌های شکست‌خورده ممکن است برای همیشه از بین بروند.

پایین‌تر گزینه‌ای برای وارد کردن Client ID, Client Secret و یک URL در قسمت Authorized redirect URI خواهید دید.

ایجاد یک برنامه و ایجاد کلید API برای جیمیل

برای استفاده از API جیمیل برای ارسال ایمیل‌های وردپرس، نیاز به ایجاد یک برنامه و یک کلید API دارید. برای انجام این کار، به Google Developers Console بروید و یک پروژه جدید ایجاد کنید.

در صورتی که دکمه آبی Create Project را نمی‌بینید، می‌توانید برا روی Select a Project کلیک کرده و یک پروژه جدید ایجاد کنید.

از شما خواسته خواهد شد که یک نام برای پروژه خودتان انتخاب کنید. پیشنهاد می‌شود یک نام بامعنا برای پروژه انتخاب کنید تا دفعات بعدی بتوانید آن را به آسانی پیدا کنید.

بر روی دکمه Create کلیک کنید.

اکنون پروژه شما ایجاد شده و به داشبورد منتقل خواهید شد. در اینجا گوگل به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد به بسیاری از API ها و سرویس‌ها دسترسی داشته باشند. اکنون که پروژه خود را ساختید باید API هایی که نیاز دارید را فعال کنید.

بر روی دکمه Enable APIs and services کلیک کنید.

به صفحه کتابخانه API خواهید رفت. در کادر جستجو Gmail را وارد کنید تا API آن را پیدا کنید. بر روی Gmail API کلیک کنید تا انتخاب شود.

یک مرور کلی از API جیمیل و آنچه که می‌توانید انجام دهید را می‌بینید. بر روی دکمه Enable کلیک کنید.

اکنون که API شما فعال است، قدم بعدی ایجاد اعتبارنامه‌های مورد نیاز برای استفاده در تنظیمات افزونه WP Mail SMTP است.

بر روی دکمه Create Credentials کلیک کنید.

در صفحه بعد باید گزینه Web browser JavaScript را در فیلد Where you’ll be calling the API from انتخاب کنید. پس از آن گزینه User Data را فعال کنید.

برای ادامه بر روی گزینه What credentials do I need? کلیک کنید.

در ادامه از شما خواسته می‌شود نامی دلخواه برای کلاینت OAuth خود ارائه دهید. می‌توانید نام WP Mail SMTP را وارد کنید.

در قسمت JavaScript origins آدرس دامنه وب‌سایت خود را وارد نمایید. سپس باید آدرس موجود در فیلد Authorized redirect URI در تنظیمات افزونه را کپی کرده و در بخش authorized redirect URL وارد کنید.

بر روی گزینه Create client ID کلیک کنید.

در ادامه باید یک نام برای OAuth consent screen وارد کنید. می‌توانید نام افزونه یعنی WP Mail SMTP را در اینجا وارد کنید.

بر روی دکمه continue کلیک کنید تا Client ID به شما نمایش داده شود. می‌توانید آن را کپی کنید و در تنظیمات افزونه WP Mail SMTP وارد کنید. اما هنوز به Client Secret نیاز دارید.

برای ادامه روی دکمه Done کلیک کنید.

اکنون به صفحه اعتبارنامه پروژه منتقل خواهید شد. مجوزهایی که اخیرا ایجاد شده‌اند را در لیستی در آنجا خواهید دید. بر روی دکمه ویرایش در کنار مجوز خود کلیک کنید.

این گزینه این امکان را به شما می‌دهد تا اعتبار‌نامه‌های خود را ویرایش کنید. در بخش ویرایش قادر به دیدن Client Secret خواهید بود. باید کلید Client Secret را کپی و در قسمت تنظیمات افزونه وارد نمایید.

به صفحه تنظیمات افزونه در داشبورد مدیریت وردپرس بازگردید. حالا که هم Client ID و هم Client Secret را دارید آنها را در فیلدهای مربوطه وارد و بر روی ذخیره تنظیمات کلیک کنید.

اکنون افزونه تنظیمات را ذخیره و صفحه را مجددا بارگیری می‌کند. پس از آن در پایین صفحه تنظیمات گزینه جدید با عنوان اجازه به افزونه برای ارسال ایمیل با استفاده از حساب کاربری گوگل شما خواهید دید. بر روی آن کلیک کنید.

با کلیک بر روی این گزینه به حساب خود در گوگل هدایت خواهید شد و از شما خواسته می‌شود تا اجازه دهید افزونه از به حساب شما دسترسی داشته باشد.

پس از اجازه دسترسی پیغامی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن عملیات دریافت خواهید کرد.

شما با موفقیت وردپرس را برای استفاده از سرورهای SMTP جیمیل برای ارسال ایمیل در وردپرس با استفاده از پروتکل OAuth تنظیم کردید. اکنون می‌توانید به قسمت آزمایش ایمیل رفته و یک ایمیل تست ارسال کنید و مطمئن شوید همه‌چیز درست کار می‌کند.

راه‌اندازی جیمیل برای ارسال ایمیل‌های وردپرس با استفاده از SMTP

این روش به افزونه WP Mail SMTP اجازه می‌دهد تا به صورت دستی به سرورهای SMTP جیمیل برای ارسال ایمیل‌های وردپرس متصل شود.

برای تنظیم افزونه به بخش تنظیمات » ایمیل بروید.

آدرس جیمیل فرستنده و نام فرستنده را وارد کنید و ارسال کننده را نیز SMTPهای دیگر قرار دهید.

پایین‌تر در قسمت SMTPهای دیگر می‌توانید تنظیمات بیشتری را پیکربندی کنید.

فیلدهای مربوطه را به این صورت پر نمایید:

  • میزبان: smtp.gmail.com
  • پورت: ۴۶۵
  • رمزنگاری: SSL
  • احراز هویت: روشن
  • نام کاربری: آدرس جیمیل شما
  • رمز عبور: رمز عبور جیمیل شما

بر روی ذخیره تنظیمات کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند.

تمام شد. توانستید با موفقیت از افزونه WP Mail SMTP برای استفاده از سرورهای SMTP جیمیل برای مشکل عدم ارسال ایمیل در وردپرس استفاده کنید.

می‌توانید به تب آزمایش ایمیل رفته تا یک ایمیل آزمایشی ارسال کنید و مطمئن شوید همه چیز درست است.

امیدواریم این مقاله به شما در چگونگی رفع مشکل عدم ارسال ایمیل در وردپرس کمک کرده باشد. شاد و پیروز باشید.