با ثبت‌نام در سایت و ارتقاء حساب می‌تونید به تمام فایل‌ها دسترسی داشته باشید و در هر زمان آپدیت های اونها رو رایگان دریافت کنید.

همین امروز ثبت نام کن
بیست‌تمزمقالات آموزشیمقالات آموزشی وردپرسعیب‌یابی خطاهای وردپرس به صورت گام به گام

عیب‌یابی خطاهای وردپرس به صورت گام به گام

اگر با یکی از خطاهای رایج در وردپرس مواجه شده‌اید و می‌خواهید خودتان آن را رفع کنید این مقاله برای کمک به شما نگاشته شده است. اکثر این خطاهای وردپرس را می‌توان با دنبال کردن مراحل عیب‌یابی به راحتی حل کرد. در این مقاله آموزشی در خدمت شما هستیم تا نشان دهیم چگونه می‌توانیم اقدام به عیب‌یابی خطاهای وردپرس به صورت گام به گام کنیم.

از وردپرس خود به طور کامل نسخه پشتیبان تهیه کنید

به عنوان اولین قدم کاری که باید انجام دهید این است که یک نسخه پشتیبان کامل از سایت وردپرس خودتان ایجاد کنید. اگر نمی‌دانید چطور این کار را انجام دهید لطفا راهنمای گرفتن نسخه پشتیبان از سایت وردپرسی توسط افزونه را مطالعه بفرمایید.

اگر به هر دلیلی از افزونه پشتیبان‌گیری وردپرس استفاده نمی‌کنید و می‌خواهید به صورت دستی از پایگاه‌داده وردپرس پشتیبان تهیه کنید لطفا راهنمای گرفتن نسخه پشتیبان از پایگاه‌داده وردپرس به صورت دستی را مطالعه بفرمایید. همچنین شما باید از فایل‌های وردپرس‌تان نیز بکاپ بگیرید.

نسخه‌های پشتیبان به شما این امکان را می‌دهند تا سایت وردپرس خود را در صورت بروز مشکل به آسانی بازگردانید. آنها اولین و مهمترین دفاع شما در برابر تهدیدات امنیتی، هک شدن و از دست دادن اطلاعات هستند. بکاپ گرفتن را جدی بگیرید.

تمام افزونه‌های نصب شده روی وردپرس را غیرفعال کنید

اغلب اوقات منشاء خطاهای وردپرس یا افزونه‌هایی که با یکدیگر سازگاری ندارند و باعت کانفلیکت می‌شوند، یا قالب وردپرس شما ایرادی دارد و یا ایرادی در هسته وردپرس وجود دارد هستند. غیرفعال کردن تمام افزونه‌های وردپرس در سایت شما احتمالا مشکل را حل خواهد کرد. پس از آن با فعال کردن افزونه‌ها به صورت تک به تک می‌توانید متوجه شوید کدام افزونه باعث دریافت خطا در وردپرس می‌شود. اگر به داشبورد مدیریت وردپرس دسترسی دارید به صفحه افزونه‌های وردپرس بروید.

ابتدا باید تمام افزونه‌ها را علامت بزنید و سپس از منوی «کارهای دسته‌جمعی» گزینه‌ی غیرفعال کردن را انتخاب کنید. بر روی «اجرا» کلیک کنید تا تمام افزونه‌های شما غیر فعال شود.

اگر به داشبورد مدیریت وردپرس دسترسی ندارید، نیاز است تا از طریق غیرفعال کردن تمام افزونه‌های وردپرس از طریق FTP یا phpMyAdmin اقدام نمایید.

تغییر قالب به قالب پیش‌فرض وردپرس

گاهی اوقات قالب وردپرس شما می‌تواند باعث بروز خطا در وردپرس شود. اگر قالب فعال وردپرس را به از قالب‌هایی مانند دوهزاروشانزده و یا دوهزاروهفده تغییر دهید به راحتی می‌توانید متوجه شوید که ایراد از قالب شما است یا خیر.

به قسمت نمایش » پوسته‌ها در داشبورد وردپرس‌تان بروید و بر روی دکمه «فعال کردن» در زیر قالب پیش‌فرض مثلا دوهزاروشانزده کلیک کنید تا فعال شود.

در صورتی که به داشبورد مدیریت وردپرس برای تغییر قالب دسترسی ندارید، می‌توانید اقدام به تغییر قالب وردپرس از طریق FTP و یا phpMyAdmin نمایید.

به‌روزرسانی پیوندهای یکتا

وردپرس از یک ساختار مناسب سئو برای پیوندهای یکتا استفاده می‌کند. گاهی اوقات ممکن است ساختار پیوندهای یکتا پس از اعمال تغییرات به درستی به روز و تنظیم نشود و ممکن است باعث دریافت خطای غیرمنتظره ۴۰۴ در سایت گردد.

به راحتی می‌توانید بدون تغییر خاصی در سایت‌تان پیوندهای یکتا را به‌روزرسانی کنید. کافیست به بخش تنظیمات » پیوندهای یکتا رفته و بدون اینکه چیزی را تغییر دهید بر روی دکمه ذخیره تنظیمات کلیک کنید.

تهیه نسخه پشتیبان از فایل .htaccess و سپس حذف آن

اغلب زمانی که فایل .htaccess دارای مشکل باشد خطای Internal server رخ می‌دهد. از طریق FTP به وب‌سایت‌تان متصل شوید. فایل .htaccess در محل نصب وردپرس قرار دارد. از آنجایی که این فایل یک فایل مخفی است، بنابراین نیاز دارید نرم افزار FTP را طوری تنظیم کنید که فایل‌های مخفی را نیز نمایش دهد. اگر به راهنمایی بیشتری نیاز دارید مقاله‌ی مربوط به فایل .htaccess در وردپرس را مطالعه کنید.

از فایل .htaccess خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید و آن را به کامپیوتر خودتان منتقل کنید. حالا فایل را از روی وب سایت خود حذف کنید. پس از حذف این فایل به داشبورد مدیریت وردپرس وارد شوید سپس به تنظیمات » پیوندهای یکتا رفته و بر روی ذخیره تغییرات کلیک کنید. این کار باعث می‌شود وردپرس به صورت خودکار یک فایل .htaccess سالم در جایی که قبلا فایل را حذف کرده بودیم بسازد.

بررسی URL سایت وردپرسی

داشتن تنظیمات نادرست در نشانی وردپرس و نشانی سایت می‌تواند باعث مشکلات ری‌دایرکت،  خطاهای ۴۰۴ و برخی از دیگر خطاهای رایج در وردپرس شود.

نشانی وردپرس و نشانی سایت را می‌توانید از قسمت داشبورد مدیریت وردپرس در بخش تنظیمات » همگانی تنظیم شود.

به این بخش رفته و مطمئن شوید که هر دو آدرس دقیقا مانند هم و درست باشند.

در صورتی که به داشبورد مدیریت وردپرس دسترسی ندارید می‌توانید این URLها را از طریق FTP تغییر دهید. دو روش برای انجام این کار وجود دارد.

به‌روزرسانی نشانی وردپرس و نشانی سایت در فایل wp-config.php

بعد از اتصال به سایت خود با استفاده از یک کلاینت FTP فایل wp-config را در محل نصب وردپرس پیدا کنید. حالا باید این فایل را در یک ویرایشگر متن مانند Notepad باز کنید و اقدام به ویرایش آن نمایید. دقت داشته باشید قبل از اعمال هرگونه تغییر روی این فایل از آن یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز اشکال بتوانید آن را جایگزین کنید.

به دنبال خط /* That's all, stop editing! Happy blogging. */ بگردید و دقیقا بالای این خط کد‌های زیر را اضافه کنید.

توجه کنید که باید به جای ۲۰themes.ir آدرس سایت خودتان را وارد کنید.

به‌روزرسانی نشانی وردپرس و نشانی سایت از طریق فایل functions.php

راه دیگر ویرایش و اضافه کردن کدهایی به فایل functions.php است. نرم افزار Ftp خودتان را باز کنید و به نشانی /wp-content/themes/ بروید. وارد پوشه مربوط به قالب فعال وردپرس‌تان شوید و به دنبال فایل functions.php در این پوشه بگردید. مطابق روش قبل این فایل را در یک نرم افزار ویرایش متن مانند نوت‌پد باز کنید.

کدهای زیر را به انتهای فایل functions.php اضافه کنید.

توجه ۱: که باید به جای ۲۰themes.ir آدرس سایت خودتان را وارد کنید.

توجه ۲: پس از اعمال تغییرات و یک بار مشاهده سایت، باید این دو خط را از فایل functions.php حذف نمایید.

بررسی تنظیمات خواندن

اگر سایت وردپرسی تازه‌کار شما در موتورهای جستجوگر ایندکس نمی‌شود، باید اول از همه تنظیمات خواندن را بررسی کنید.

به داشبورد وردپرس خود وارد شوید و به بخش تنظیمات » خواندن بروید و مطمئن شوید تیک کنار گزینه «نمایش به موتورهای جستجو» فعال باشد.

غیر فعال کردن این گزینه باعث می‌شود که موتورهای جستجو اجازه دهید در سایت شما خزش کنند و آن را در نتایج جستجوی کاربران نمایش دهند. در صورتی که درحال کار بر روی سایت‌تان هستید و نمی‌خواهید در موتورهای جستجو ایندکس شود تیک این گزینه را فعال کنید.

گاهی اوقات ممکن است بدون اینکه حواس‌تان باشد این گزینه را فعال کنید و سایت‌تان از نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجو حذف شود.

اگر وب‌سایت شما برای همه در دسترس است و می‌خواهید دیگران آن را پیدا کنند مطمئن شوید که تیک این گزینه فعال نیست.

عیب یابی مسائل مربوط به ایمیل

بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی وب تنظیمات ای‌میل را به درستی پیکربندی نمی‌کنند. این باعث می‌شود که شما و کاربران‌تان دریافت ای‌میل‌های وردپرس دچار مشکل شوید.

اگر شما از افزونه فرم تماس استفاده می‌کنید و نمی‌توانید ای‌میل‌های ارسالی کاربران را دریافت کنید احتمالا راه حل مشکلتان اینجا باشد.

برای اطلاعات بیشتر مقاله‌ی رفع مشکل عدم ارسال ایمیل در وردپرس را بخوانید.

دریافت پشتیبانی جهت عیب‌یابی خطاهای وردپرس به صورت گام به گام

پس از پشت‌سر گذاشتن مراحل فوق، می‌توانید بسیاری از خطاهای رایج در وردپرس را به صورت کامل حل و فصل کنید. با این حال، اگر همچنان مشکلی وجود دارد که قادر به حل آن نیستید می‌توانید از یک متخصص وردپرس بخواهید مشکل شما را رفع کند.

مقاله آموزشی ما در رابطه با بررسی و عیب‌یابی خطاهای وردپرس به صورت گام به گام در اینجا به پایان رسید.امیدواریم این مقاله کمکی به شما در رفع مشکل‌تان کرده باشد. شاد و خرم باشید.